Mehmetçik Sokak, 2/305, 42060 Konya/Türkiye
+90 (332) 320 4955

Gaziantep Et Borsası ve Et Hali

Proje Detayları

Müşteri: Gaziantep Ticaret Borsası
Konum: Gaziantep
Bitiş Yılı: Devam ediyor
Kategori: Et Entegre Tesisleri, Kamu
Arsa: 32.150 m2
İnşaat: 19.091 m2
Kasap: 9.360 m2
Parçalama: 20 ton/gün

Proje Hakkında

Gaziantep Büyükşehir belediyesi ve ticaret borsası öncülüğünde gelişen kırmızı et sektöründe gıda ve hijyen şartlarına uygun, Avrupa standartlarında kaliteli hizmeti sunmak adına hayata geçirilen projemiz Gaziantep ili, Şehitkamil ilçe sınırları içerisindedir. 32.150 m² arsa üzerinde kurulan et borsası, içerisinde borsa hizmet birimleri ve kiralık irtibat bürolarından oluşan 1.290 m² idari binası, Teşhir salonu, kiralık soğuk depolar, parçalama üniteleri ve geçiş koridorlarından oluşan 2.950 m² et borsası hizmet binası, 60 m² zemine oturan dublex ile 122 m² olan 59 adet toptancı kasap dükkanları, sakatat depoculuğu için 50 m²‘lik 10 adet soğuk hava deposu ve satış ofisleri, Toplamda 69 adet dükkan ile et borsası binası, 17.780 m² inşaat alanına sahip bir kompleks yapıdır.

Gaziantep Et Borsası idari binası 555 m² oturum alanına sahip toplamda 1290 m² alana sahiptir. İçerisinde borsa hizmet birimleri, veteriner odası, laboratuvar, eğitim salonu, tacir irtibat büroları, bekleme alanı ve teşhir salonu hijyen geçiş koridoru mevcuttur. Teşhir salonu ve soğuk hava depolarına tek giriş ve tek çıkış kapısı bulunmaktadır. teşhir salonuna geçiş için Avrupa birliği standartlarına uygun hijyen bariyerinde güvenlik personeli kontrolünde geçiş sağlanmaktadır.

Et borsasına gelen ürünler ilk olarak güvenlik kontrol noktasından geçtikten sonra, araçlar indirme rampalarına yanaşır. Hayvanlarını mezbahanede kestirip getirebilecek dükkan sahibi kasaplarımız için teşhir salonundan ayrı 8 adet indirme rampası ve soğuk zincir koridorları mevcuttur.

Ürünler veteriner hekim gözleminden geçtikten sonra elektronik kantarlarda tartı işlemi yapılır ve kayıt altına alınır. Barkot numarası girilen ürünler teşhir bölümünde sergilenmeye başlanır. Hijyen bariyerlerinden geçmiş tacirler sergi salonunda gezip beğendikleri etleri alırlar ve soğuk zinciri kırılmadan monoray hattı ile dükkanlardaki soğuk depolarına kadar otomatik olarak taşınır. Eğer et borsası sınırları içerisinde dükkanı olmayan bir kişi satın almışsa yine indirme rampalarımızdan sevkiyat işlemi gerçekleştilir.

Teşhir salonunda gün sonunda teşhirde satılmayan etler için borsaya ait 4 adet kiralık soğuk oda mevcuttur. Etler burada muhafaza edildikten sonra bir sonraki satış günü tekrar sergiye çıkarılır. Et borsasında ayrıca satın almış olduğu eti parçalatmak isteyen tacirler için günlük 20 ton kapasiteli parçalama hattı mevcuttur.

Et halinin avlusu içerisinde, 215 m² kasaplar odası binası, 200 m² restorantı, 3 adet büfesi ve havuz ve peyzaj düzenlemesi ile işletme sakinleri için sosyal alanlar mevcuttur. Et borsası sınırları içerisinde ayrıca müşteriler ve dükkan sahipleri için 2 adet banka şubesi, 2 adet kafeterya, 2 adet eczane, 1 adet market ve 68 araçlık açık otoparkı mevcuttur.