Mehmetçik Sokak, 2/305, 42060 Konya/Türkiye
+90 (332) 320 4955

Akşeker Et Entegre Tesisi (Konya)

Proje Detayları

Müşteri: Akşeker Group
Konum: Meram / Konya
Bitiş Yılı: 2014
Kategori: Et Entegre Tesisleri
Arsa: 86.592 m2
İnşaat: 30.000 m2
Büyükbaş: 450 adet/gün
Küçükbaş: 1200 adet/gün
Tavuk: 24000 adet/gün
Parçalama: 20 ton/gün

Proje Hakkında

Konya-Karaman yolu üzerinde bulunan Akşeker Et Entegre Tesisi, büyükbaş, küçükbaş ve tavuk kesimhanesi, işleme tesisi, soğuk hava depoları, şok ve muhafaza odaları, su deposu, atık su tesisi, ısıtma ve soğutma tesisi, rendering tesisi, sosyal tesis, canlı hayvan taşıyan kamyonlar için dezenfeksiyon tesisi ve çalışanlar için açık otoparkı bulunan AB standartlarında bir kompleks yapıdır.

Entegre biçimde planlanmış binalar, toplam da 86.592 m² yi kapsayan alanın üzerine 30.000 m² olarak inşaa edilmiştir. Akşeker Et Entegre Tesisi 2014 yılında Özmerhaba A.Ş tarafından tamamlanmıştır.

Kırsal kalkınma gıda güvenliği, hayvan sağlığı, bitki sağlığı ve çevre ile ilgili AB standartlarına uyumunu teşvik eden Kırsal Kalkınma (IPARD) programından 1.500.000 € (Euro) almaya hak kazanmıştır.

Et entegre tesisinde, 450 adet büyükbaş adet/gün, 1.200 adet küşükbaş adet/gün, 24.000 adet tavuk adet/gün kapasitesinde kesim yapılmaktadır.

Tesisde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesiminin yapılması, parçalama hizmeti, yan ürünlerin işlenmesi, kuzu kokoreçlerinin üretimi, sucuk ve kavurma kılıfları üretimi, hayvansal yağların işlenmesi, işkembe işlenmesi, kanatlı hayvanların kesiminin yapılması ve işlenmesi yapılmaktadır. Rendering tesisinde ise kemik unu ve yağ işlenerek ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Seyir TerasıMüşterileri ve ziyaretçiler için hijyen zincirini bozmayacakları ayrı giriş ve çıkış kapısı olan bağımsız seyir terası tasarlanmıştır. Bu seyir terası tüm üretim istasyonlarını rahatlıkla seyretmeye olanak sağlamaktadır.

Atık Su TesisiAtık su arıtma tesisi, tesisin işlemlerinde kullanılan atık suyu ??? m³ günlük tarama kapasitesi için tasarlanmıştır. Biyolojik atık su, çamur susuzlaştırma ve kimyasallar hazırlama tesis bünyesinde işlenmiştir.

Hijyen BariyeriTesis çalışanlar için kirli ve temiz olmak üzere iki adet hijyen bariyeri, ziyaretçiler için ayrı bir hijyen bariyeri konumlandırılmıştır.